28 Ekim 2010 Perşembe

Göbek Ve Çiriş Zamanı

Bozkır halkı tarafından yeni yeni keşfedilen ve gün geçtikçe daha fazla talep gören Göbek mantarı Bozkır pazarında yerini aldı.

 
Torosların eteklerinde genellikle ormanlık ve nemli arazilerde sadece ilk bahar aylarında yetişen ve nadir bulunan bir mantar türü olan Göbek  gerek tamamen doğal olması gerek sağlık açısından çok faydalarının olması neticesi ile halkımızdan yoğun ilgi görüyor.Cuma pazarına köylüler tarafından toplanan göbek mantarı pazara 45 tl gibi yüksek bir fiyatla girdikten sonra getirisi yüksek olan bu mantarı toplayan sayıca arttı. Arzda ki bu artış fiyatın düşmesine dolayısıyla halkın daha rahat alabilmesine sebep oldu. Son pazarda kg fiyatı 30 tl ye kadar düşen göbek mantarı sofralarda çeşitli şekillerde yerini alıyor. Tamamen damak zevkine bağlı olarak bazen sade bazen de yumurtalı olarak kavrularak tüketilirken kurutulup ileriki tarihlerde de yenebiliyor. Bazı köylerde kırmızıbiber ile pilavı yapılıyor.


Bozkırda genellikle Ağaç tepesi mevkiinde ve Sorkun Köyü civarında daha fazla bulunan mantara talep gün geçtikçe artıyor.
Yarım kg poşetler halinde satışa sunulan göbeğin bir poşeti 3 porsiyonluk yemek yapmaya yeterli oluyor.


Göbek mantarının hemn yanında ise Çiriş otu dediğimiz ve sadece ilkbahar aylarında toprak üstünde ki yeşil pırasamsı yaprağının toplanması şeklinde satışa sunuluyor. Çiriş otu Yıldız Dağı eteklerinde toplanıp Bozkır pazarında kg fiyatı 1tl den satışa sunuluyor
Çiriş otu ağır ve sarımsak kokusuna çalan bir kokuya sahip olmasına rağmen eskiden beri Bozkırlılarca sevilerek tüketilen bir sebze haline gelmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More