28 Ekim 2010 Perşembe

BAYRAMLARIMIZ

KASABADA BAYRAM SEVİNCİ BAYRAMDAN BİR HAFTA ÖNCE ÇOKTAN BAŞLAMIŞ OLUR. EVLER TEMİZLENİR, PERŞEMBE GÜNÜ KOKUSU YAPILIR( rivayete göre yağlı ekmek yaparken kabristanda yatan atalarımız kızaran yağın kokusundan anlarlarmış bayramın geldiğini tabiî ki bu sadece batıl bir inanış) AREFE GÜNÜ EVLER KALABALIKLAŞIR HER EVİN MUHAKKAK GURBETTE BİR BİREYİ VARDIR. ANNE BABADA AYRI BİR SEVİNÇ KARDEŞLERDE AYRI BİR SEVİNÇ AKŞAM OLUNCA GENELDE ELE KINA YAKILIR. ( Türkler kınayı genelde feda edilme durumunda feda olana yakarlar ama bu bayramda kına yakma konusunun araştırılması lazım)

SABAH OLMUŞTUR MİNARELERDEN YÜKSELEN SELA SESİ YANKILANIR
ERKEKLER GENELDE BAYRAMDAN BAYRAMA DA OLSA ZİYARET ETTİKLERİ CAMİNİN YOLUNU TUTARLAR İMAM EFENDİ HUTBE VERİR. NAMAZ KILINIR DUA EDİLİR DIŞARI ÇIKILIR.VE YUKARI CAMİİ ÖNÜNDE TOPLANILIR( kabristan orada olduğu için) ÜÇ CAMİNİN İMAMI DA GELİR VE CAMİNİN ÖNÜNDE KUR-AN OKURLAR TABİ KİMİSİ DİNLER KİMİSİ DİNLER GİBİ YAPAR KİMİSİ OOO HOŞGELDİN MUHABBETİ YAPARNEYSE HATİM BİTER CEMAAT KABRİSTANA ÇIKAR ÜÇ KULFU BİR ELHAM AMİİN DERLER İNERLER. ORADAN ÖNECEK MEYDANINA BAYRAMLAŞMAK İÇİN SIRYA DİZİLMEYE BAŞLARLAR.
ŞÖYLE Kİ İLK GELEN SIRANIN BAŞINI OLUŞTURUR. İKİNCİ GELEN İLK GELENİ BAYRAMLAR SIRAYA GEÇER ÜŞÜNCÜ GELEN BİR VE İKİNCİYİ ŞEKLİNDE OLUŞAN SIRA BAZAN İKİ SAATE YAKIN BİR SÜREDE ANCA BİTER HESAPLAYACAK OLURSAK BİR KM YAKIN UZUNLUKTA VE İKİLİ SIRADAN OLUŞAN BİR KUYRUKTUR BU KİŞİ BAŞINA 45 CM VERECEK OLURSAK 2200 KİŞİLİK BİR BAYRAMLAŞMA DOST DÜŞMAN AYIRT ETMEDEN BAYRMLAŞILIR.


ŞUNU HEP KOMİK BULMUŞUMDUR. CÜMLELER GENELDE ŞÖYLE OLUR!!1 BAYRAMIN MÜBAREK OLSUN, BAYRAMIN MÜBAREK OL, BAYRAMIN MÜBAREK; BAYRAMIN MÜB, BAYRAMIN MÜ, BAYRAMIN, BAY MÜBOS…. EE KOLAY DEĞİL TABİ 2200 KİŞİYLE BAYRAMLAŞMAKBAYRAMLAŞMA BİTER HALK EVLERE ÇEKİLİR GENELDE AİLENİN EN BÜYÜK VE YAŞLI OLANIN BULUNDUĞU EVE TOPLANILIR VE KAHVALTI YAPILIR. ELLER ÖPÜLÜR GÖZLER ÖPÜLÜR ÇOCUKLARIN CEPLERİ ZİYARET EDİLEN YAŞLILARIN GÖZLERİ DOLAR... ALLAH NİCE BAYRAMLARI SEVDİKLERİMİZLE YAŞAMAYI NASİB EYLESİN


0 yorum:

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More