18 Ocak 2011 Salı

Çapak Balığı

Arkadaşlar, Bozkır suyu bol ama balığı az ve azalan bir coğrafyadır.
Bu yüzden sizlerden ricam bilinçli avlanmak, bohçacılık yapmamaktır.
Bu rica eşliğinde Bozkırda ki balıkların yerleri, türleri ve beslenme ve avlanma şekilleri hakkında bilgi paylaşımı faydalı diye düşünüyorum.

Ben amatörlüğe giriş yapmaya çalışan bir balıkçıyım. Bu güne değin doğru düzgün bir sazan çekmişliğimiz olmadı. Ama bol  Çapak Balığı tuttum.
Bu doğrultuda benim paylaşacağım bilgi çapakla ilgili.Bozkırda en yakın çapak yeri Mavi Boğaz yahut Soğla gölüdür.
Çapak arsız ve aç bir hayvandır. Her türlü solucana adeta uçarak gelir. Ama bezen de tık demez. Bu durumda solucanı cazip ve  fark edilir kılmak gerekir. Bunun için çeşitli ıtırlı esans ve yağlar kullanabilirsiniz. Örneğin solucana hafif anason yağı damlatırsanız koku alma yetisi güçlü olan  balıkları çok uzaklardan yakınınıza getirebilirsiniz.

Büyük çapak tutmak istiyorsanız solucanız büyük ve sağlam olmalı.
İğneniz sinek iğne dahi olabilir. Çok güçlü bir hayvan olmadığı için zorlanmazsınız.
Pişirmesine gelince.. Temizlediğiniz balıkların kılçıklı kesimlerine sert bıçak darbeleri atarak kılçıkların kırılmasını sağlayın. Aceleniz yok ise 10/3 oranında elma sirkesi ve suda buzdolabında 3-8 saat bekletin ve mısır unu ile halleyin.  sonra iyice kızarmış yağa atarak nar gibi kızarttıktan sonra  tavadan alır almaz üzerine limon sıkın. Bu hem iştahınızı açar hem hazmı kolaylaştırır hem de bulantıyı önler.

Hadi afiyet olsun:)

0 yorum:

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More