1 Mart 2012 Perşembe

BOZKIR BALI

Arıcılığa niyetlendik ya imkân buldukça arıcılık ile ilgili araştırma yapmaya başladım. Bu araştırmalar neticesinde edindiğim birçok bilgi neticesinde şu ortaya çıkıyor. ARI VE BAL HAKKINDA BİLDİKLERİMİZİN ÇOĞU YANLIŞ YAHUT EKSİK.

Geçtiğimiz haftalarda postaneye yolum düşmüştü. Postanenin gelen kargo bölümünde şu televizyonlarda Dakka başı çıkan reklamlarda tanıtılan bal firmalarından gelen koliler vardı. Hemde üç beş değil bir ayda 100e varan koli geliyormuş postaneye… Kargo şirketlerinin ifadeside bu doğrultuda…
Komediye bakarmısınız..Bozkır gibi bir coğrafyada, ki  her türlü şifalı bitkinin ve endemik bazı şifalı bitkilerin yetiştiği torosların eteklerinde pırıl pırıl akan sulardan beslenen arıların balı Bozkırdan dışa satılırken Bozkırımızın dışarıdan bal alıyor. Bunun bence üç nedeni var.
İlki geçmiş yıllarda bal konusunda arıcılar değilde bal üreticilerin ürettiği ve halk dilinde BOMBA diye geçen sahte balcılıktan vatandaşın ocuması.
İkincisi halen geleneksel arıcılıkla bal üretmeye çalışan arıcılarımızın teknik arıcılıktan uzakta ve bilinçsiz yaptığı hatalarla yükselen maliyetin bala yansıması, yani pahalılık.
Sonuncusu ise tanıtım eksikliği….
Reklamı yapılan balın ortalama satış bedeli 25 tl tabi en az 4 kg almak koşulu ile. Ve bu balların menşei hakkında reklamlarda anlatılanlardan başka hiçbir bilgisi olmayan vatandaşımız nasıl neye güvenerek bu balları sofrasına koyup çocuğuna yedirebiliyor? Bu balların çoğunluğu tek tip ve ya birkaç ana tip bitki özlerinden oluşmuş yani sanayi bitkilerinden elde edilmiş balların olma olasılığı çok yüksek. Oysa ki balın asıl şifası doğal ortamında yetişen şifalı otların özlerinden elde edilmesidir.
Bozkır arıcılarının geneli yayla balı üretmektedir. Bizim ballarımızın diğer ballardan farkı da buradadır. Yaylalarımız nadir yetişen birçok şifalı bitki ile bezelidir. En başta kekik olmak üzere saymakla bitiremeyeceğimiz kadar zengin bir çeşitliliği vardır. İşte bu binlerle ifade edebileceğimiz bitki çeşidinin özlerinden oluşur Bozkır balı.   Bu çeşitliliğin olumsuzluğu da sanayi bitkilerinden elde edilen bala nazaran daha az bal üretimim şeklindedir. Buda haliyle fiyatlara yansımaktadır.
Kaldı ki Bozkır balının değerinin 30 tl den aşağı düşmemesi gerekir. Emeğinin ederidir bu ücret ve helaldir. Emek vardır bu ücrette, alın teri vardır, risk vardır.
Peki, nasıl bir politika izlenmelide Bozkır Balı bu ithal balın önünü kesip dünyaya açılmalıdır. Bu konuda ilk görev arıcılarımıza düşüyor. Bozkır balına kötü söz getirmeyecek balları üretmelidirler ki reklamı televizyon değil tüketiciler yapmalı. Ve tüketicilerde bilinçlendirilmeli ki balda kaliteyi fark edebilmeli. Ben son iki haftaya gelene kadar kristalleşen bala sahte bal gözüyle bakardım. Fakat öğrendiklerim tam tersi yönünde. Doğal bal kristalleşmeye daha yakın Ve kristalleşme balın gereği ve gerçeğidir. Özellikle bu konu kamuoyuna iyi anlatılmalı.

İkinci görev ise ilçe tarım müdürlüğüne düşer. Sertifikasız ve denetimsiz, kayıtsız arıcılığın önüne geçmeli ve kayıtlı arılıkları denetim altında tutarak tüketicilere güvenle tüketin imajını verebilmeli. Buna ek olarak da Bozkır genelini kapsayan bir Arıcılık kooperatifinin kurulması yönünde çalışmalar yapıp arıcıları ikna etmeli. Arıcılarımıza teknik arıcılık hususunda aralıklarla seminerler düzenlemeli. Arıcılar arasında bilgi ve deneyimin paylaşılmasını sağlamalı. Evet, belki bunlar bu kurumda çalışanların yapmak zorunda olduğu görevleri değillerdir ama yüreklerinde insan ve doğa sevgisi varsa eminim bu çağrıya kayıtsız kalmayacaklardır. Çünkü arı demek sadece bal demek değildir. Ne kadar çok arı o kadar çok meyve ve sebze demektir.  Özellikle çiçeklenme döneminde yapılacak olan bir yanlış ve zamansız ilaçlama hem arılar hem de bahçelerden gelecek olan ürünün bereketini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu konu hakkında da zamanında ve sık sık çiftçilerimizin uyarılması gerekir.

Ve nihayetinde iş tüketicilere yani bizlere düşüyor. Bize verilen bilgiler doğrultusunda Bozkırın bal tüketimi hakkında çok basit ve düşük ölçekli bir hesap yapalım.
Bozkıra her ay 100 paket posta 200 pakette kargo şirketleri aracılığı ile toplamda en az300 paket geliyor. Paketin içeriği ise minimum 5 kg bal??.  5*300=1500 kg. Yani sadece bir ayda dışarıdan 1500 kg bal alıyor ve 30.000 tl Bozkır ekonomisinden uçup gidiyor.  Bu sadece bir ayda baldan kaybettiğimiz para… Bozkır tükeniyor diye, köylerimiz boşalıyor diye her gün hayıflanan değerli hemşerilerim,  lütfen bal alacağınız zaman iki defa düşünün. Bozkırda ki arıcılar ürünlerini satamazsa dere’deki bakkal çay satamaz, sorkunda ki fırın ekmek, hisarlıkta pekmez, üçpınarda tereyağı satılmaz.
Ben ve arkadaşım Yakup ÇETİN ile bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük ve   Bozkırbalı üzerine bir web sitesi çalılşması başlattık www.bozkirbali.com . Bu sitede hem Bozkır balını tanıtıp, Bozkır balının farkını talep eden Bozkırlı arıcılarımıza yer verecek onların üretim tesislerini sizlere tanıtacak ve tüketici ile üretici arasında köprü olacağız.

Arılar zorlu kış günlerinde soğuk gecelerde bir birine tutunarak oluşturduğu salkımda sürekli olarak yer değiştirerek korunur soğuktan. Ve sırası ile salkımın merkezinde ki arı ile en dışta kalan arılar yer değiştirir ve neticede bütün arılar eşit miktarda ısınırlar.  Ve bu salkımdan düşen hiçbir arı yani ısınamayan hiçbir arı bir daha bu salkıma çıkamayıp ölüyor. Şimdi  bizlerde aynı arılar gibi bir birimize öyle kenetlenelim ki  hiç birimiz o salkımdan düşmeyelim. Çünkü salkımdan düşen her arı salkımı zayıflatır.


Konu açılmışken ARICILIK üzerine eğitim veren Bozkır Halk Eğitim Merkezi  personeline, ve bizlere ders veren Bozkır İlçe Tarım Müdürlünde görevli  veteriner ve ziraat mühendislerimize TEŞEKKÜR EDERİM.
Hüseyin DUMRU 01-03-20121 yorum:

Mehmet SENARSLAN dedi ki...

Hüseyin Bey;
Yazınız için öncelikle teşekkür ediyorum.Ancak bu teşekkürüm yarım bir teşekkür..ve biraz da üzülerek...
Çünkü devamlı benimle her zaman ve her türlü konudan berbaber konuşan birisi olarak
bu yazıyı yazmadan önce İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilgilendiren noktalarda
benden bilgi alsaydı belki de yazısındaki bazı yanlış bilgileri yazmamış olacak idi...
Gazeteciliğin gereği de budur sanırım...Öncelikle Arıcılıkla ilgili ve 3-4 yıl öncesinden başlayan
bölgenin gelişimini etkileyecek Bal Üreticileri ile bir toplantı düzenledim..Bu toplantıya çoğunlukla
Üçpınarlı ve kısmen de Çağlayanlı arıcılar katılmıştır...Kendilerine sorabilirsiniz..Ayrıca büyük üretim yapan
Bal üreticilerine neredeyse her İlçe Müdürlüğüne gelen çiftçiye bizzat tekrar tekrar Bozkır Bal Üreticileri Birliği
kurmamız gerektiğini ve gerekçelerini sonuçlarını anlattım..Hem de her seferinde..Yardımcı olacağımızı IPARD ve Mevlana
Kalkınma Ajansına yapılacak projelerde yardımcı olacağımızı söyledim..Böyle bir birliğin bölge çiftçilerimize faydasını anlattım..
Ancak ne üzücü ki tüm üreticiler bu duruma olumlu bakmasına rağmen kimse adım atmadı...Ama ben her seferinde tekrar tekrar anlattım.
Şu anda görüllüyor ki Seydişehir Bal Üreticileri Birliğini kurdu ve bizim bölgemizden üretici üye yapmak istiyor..Şu an ki durumumuz bu..Ne kadar acı..
Eğer 3 yıl önce ilk adımı biz atsaydık şu an birçok şeyi biz yapıyor olacak idik..
Gıda güvenliği ilgili olarak da Müdürlüğümüz yetkisi çerçevesinde buraya önemle söylüyorum yetkimiz çerçevesinde hem İl hem İlçe Müdürlüğü
olarak Gıda kontrolü yapmaktadır. İhbarlar değerlendirmektedir...Alo 174 hattına gelen ve diğer yollarla ihbarlar yasal süresince gereğini
yapmaktadırlar..Bununla ilgili köylerde eğitim çalışmaları yapılmaktadır..İnsanlar oturduğu yerden Alo 174 hattını arayarak ihbarda bulunabilirler..
Biraz da tüketiciler olarak şimdiye kadar ne yapıldı bu konularda ona da bakmak gerekiyor...
Sertifikasız arıcılık diye birşey bahsedilmiş. Bununla ne demek istendi anlamadım ama şu anda bize kayıtlı 118 arıcı işletmesi mevcuttur.
Bu işletmeler sistemimize kayıtlı ve bizden destekleme alan çiftçilerimizdir.Bunların kontrolü her yıl yasal süresinde yapılmaktadır.Kayıtları ve denetim
tutanakları Müdürlüğümüzde mevcuttur.Diğer Müdürlüğümüze kayıtlı olmayan arıcılar ise kayıtsızdır.Bu arıcılarımıza sertifikasız diyemeyiz ve
arıcılık yapamazsın diyemeyiz..İlgili kanunlara uygun bir şekilde arıcılık yapan bize kayıtlı olmasa bile yasal olarak arıcılık yapabilir...Bunda bizim
açımızdan bir problem yok..Eğitim konusuna gelince şimdiye kadar bizden özellikle ve özellikle eğitim konusunda bize talep edilip de vermediğimiz eğitim yok..
Ayrıca kış aylarında köy ziyaretlerinde verilen eğitimlerde de bölgesine göre arıcılık eğitimi de verilmektedir...Son dönemde özellikle Halk Eğitim yaptığımız
eğitim çalışmalarını hepiniz biliyoruz 184 çiftçimize eğitim verildi ve sertifikaları dağıtıldı ve talepler yoğun bir şekilde geliyor ve biz eğitim vermeye hazırız...Bu durumda Arıcılık konusunda İlçe Müdürlüğümüz elinden geleni
fazlasıyla yapmıştır..ve fazlasıyla da yapmaya hazırdır..Yeter ki Bozkır talep olsun..Ben zaten Müdürlüğümüz olarak en çok bundan yakınıyorum..Çok konuşuyoruz ve
çok laf var ortada birşey yok. Müdürlüğümüze birşeyler yapmalıyız diye talep eden sayısı o kadar az ki, inanın biz insanların elinden tutup çekmeye çalışıyoruz..
Müdürlüğümüzün şu an ki dinamik yapısını Bozkır Çiftçilerinin kullanmasını istiyoruz.İstekli bulduklarımızı da
elimizden geleni yapıyoruz..Projeler üretiyoruz..Projelerimizle neler yaptığınızı umarım görüyorsunuzdur..Arıcıkla ile ilgili çok şey konuşulabilir, yazılabilir
ama böyle karşılıklı yazışmadan ziyade gelin Müdürlüğümüze bu işe gönül verenler neler yapabiliriz konuşalım..
MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ELİMİZDEN GELEN NE VARSA BİZ YAPMAYA HAZIRIZ...iyi çalışmalar..

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More